Siyah Boru Nipel

Nipel metal boru bağlantılarını sağlamakta kullanılan bir bağlantı elemanıdır. Kullanılacağı tesisatlar ve bağlantı borularının yapısına göre, iki ağız dişli, tek taraflı ve dış dişli, redüksiyon dişli olarak üretilmektedir. Nipelin çapı büyüdükçe, uzunluğu da artar. Yaklaşık uzunluğu 5-10 cm civarı olan nipeller, kullanılacakları sistemdeki mevcut basınca göre seçilmelidir. Özellikle tehlike arz edecek boru bağlantılarında, bu tür detaylar titiz bir şekilde göz önünde bulundurulmalıdır.

Üretildiği malzemelere göre farklıklar gösteren nipel, uygulanacağı tesisattaki yapısal değişikliklere göre de farklılıklar gösterebilmektedir.

Nipel gerek küçük çaplı, gerekse büyük çaplı hatlarda kullanıma uygun ürünlerdir. Küçük çaplı hatlarda pislik tutucu, çekvana ve vana gibi elemanların bağlantılarını sağlamak amacıyla kullanılır.

Tesisat bağlantı elemanlarının bağlantısında beklentileri en üst düzeyde karşılayan nipeller, bu konuda kurtarıcı bir malzeme olarak tanımlanır. Büyük çaplı hatlarda da mükemmel sonuçlar alınmasını sağlayan nipel, bu tür hatlarda emniyet vanası, ölçme enstrümanları ve vanaların bağlantısında kullanılır.

Siyah Boru Nipel, 1/8”-6” çapları arasında borulardan imal edilmektedir.

Korozyona dayanıklılık gereken yerlerde 316 tipi malzemenin kullanılması çok daha uygundur. Bina tesisatlarında en çok kullanılan malzemelerden biri olan nipel, soğuk su ve sıcak su tesisatlarında da kullanılabilmektedir. Doğal gaz tesisatlarının istenilen noktalara ulaşmasında da oldukça sık kullanılan flex somun nipel, esnek yapısıyla taşınımı kolaylaştırırken, deprem risklerine karşı da dayanıklıdır.

EN 10255 normunda ve basınç, sızdırmazlık vb. testlerden geçmiştir. St. 37 kalitede, kaynaklı orta seri, su ve gaz borularıdır.Stoktaki borularımızın hepsinin, akma noktası, çekme mukavemeti, uzama, kesit büzülmesi, sertlik  gibi fiziksel özelliklerini ve C, Mn, Cr, Ni, P, S, Si, Mo  gibi kimyasal içeriklerini belirten Test Sertifikası mevcuttur.

Ölçüleri aşağıdaki tablodan inceyebilirsiniz.

Daha Kolay Endüstriyel Çözümler İçin Yardıma mı ihtiyacınız var? Biz Uzmanız!