MANŞON

manson

Manşonlar, boru tesisatlarında; tüp veya boruların birleştirilerek tesisatın ya da hattın uzatılmasını sağlayan boru bağlantı elemanlarıdır. İki farlı boru; paslanmaz manşonlar kullanılarak kaynaklı, kaynaksız ya da lehim kullanılarak birleştirilebilir. Paslanmaz manşonlar kullanımı ve birleştirilmesi kolay boru bağlantı elemanlarıdır.

Boru bağlantısı ile transferin sağlanacağı tesisatlarda farklı uzunluklarda boru kullanımı gerekebilir. Bir borunun yeterli olmadığı durumlarda iki farklı boru paslanmaz manşonlar yardımıyla birbirine bağlanarak tesisat uzatılabilir. Aynı zamanda tesisatın yönünü belirlemek içinde paslanmaz manşonlar kullanılabilir. 

1/2" ve 4" arasında tüm ebatlarda ve ölçülerde üretim yapılmakta olup,
TS 931 En 10241 Standarların da Manşon
Kazan ve Güneş Enerjisi Manşonları
Yangın Söndürme Sistemleri Manşonları bulunmaktadır.

Paslanmaz manşon kullanımının asıl amacı iki boruyu birbirine bağlayarak tesisatı uzatmaktır. Özellikle girişleri farklı olan boruları birbirine bağlamada sıklıkla kullanılır. Ucu dişli olduğu için bu gibi işlemleri rahatlıkla yapabilir.

Bu gibi avantajlara sahip olduğu için paslanmaz çelik manşon, evlerde kullanılan boru tesisatlarından ağır sanayiye kadar birçok alanda tercih edilir. Paslanmaz çelik manşonların çapları büyüdükçe basınca olan dayanıklılıkları yükselir. Kalınlıkları ve uzunlukları da aynı oranda değişir. Her bir tesisat için hangi tür manşona ihtiyaç olduğu belirlenmelidir.

Ölçüleri aşağıdaki tablodan inceyebilirsiniz.

Daha Kolay Endüstriyel Çözümler İçin Yardıma mı ihtiyacınız var? Biz Uzmanız!