Galvanizli Boru Nipel

Kullanım alanlarının her geçen gün artması, bu malzemeden elde edilen ara ürünlerin sayısında da bir artışa neden olmaktadır. Paslanmaz nipel de bu doğrultuda ortaya çıkmış olan işlevsel bir elemandır. Eş çaplı borular arasında bağlantı kurulabilmesini sağlayan nipeller, paslanmaz çeliğin tüm avantajlarına sahiptir. Uzun ömürlü olması ve yüksek korozyon direnci sayesinde en zorlu şartlar altında bile kullanılabilen nipellerin kullanımları da son derece kolaydır. Basın dayanımının yüksek olması, paslanmaz nipelleri vazgeçilmez hale getiren bir diğer husustur.

Nipel üretiminde farklı kalite değerlerindeki çeliklerden yararlanılmaktadır. Nipele kazandırılmak istenilen özellik doğrultusunda, kullanılan çeliğin türü de değişmektedir. Bu doğrultuda çok sık kullanılan iki çelik türü bulunmaktadır. Orta düzeyde korozyon direncine sahip olan bu paslanmaz malzeme, dayanıklılık açısından iyi bir seviyededir. Ancak daha çok genel kullanım amaçları için uygundur. Nipellerin üretiminde başvurulan bir diğer paslanmaz çelik kalitesi ise 316 paslanmaz çeliklerdir. İçeriğinin daha zengin olmasından dolayı iyi düzeyde korozyon direncine sahip olan bu malzeme, paslanma riskinin fazla olduğu alanlarda rahatlıkla kullanılabilmektedir. 

Galvanizli boru nipel üretimlerimiz 1/2" ve 6" ölçülerine kadar her türlü ebat ve et kalınlığında üretim yapılır. İmalatlarımız da TS EN 10255, ASTM A53 ve TS EN 10217-1 normlarında boru kullanılmaktadır.

Şekillerine göre de farklı sınıflandırmalara tabi tutulmaktadır. Tek taraflı nipeller, bu konuda bahsedilebilecek ilk türdür. Bir yanında dişliler bulunan tek taraflı nipellerin, diğer yanı ise düz olarak tasarlanmıştır. Dişlilerin olduğu kısım tesisat boruları üzerindeki dişliler ile eşleştirilirken; düz olan kısım kaynak yardımı ile diğer boruya sabitlenmektedir. Özellikle akışın bir taraftan basınçlı olarak geldiği durumlarda kullanım açısından tek taraflı nipel uygun bir elemandır. Ayrıca tek taraflı nipellerin sisteme monte edilmeleri son derece kolaydır.

Çift taraflı nipeller, her iki yanı da dişli olan ve aralarında aktarım yapılacak borulara bu dişliler sayesinde sabitlenen bir malzemedir. Tek taraflı nipel ile kıyaslandığı zaman monte edilmesi çok daha zordur. Zira bir tarafta bulunan boruya dişliler yardımı ile yerleştirilse bile; diğer taraftaki boruya yerleştirilmek için nipelin değil borunun çevrilmesi gerekmektedir. Bu yüzden de tek taraflı nipeller tesisat sistemlerinde ilk kurulum aşamasında takılmalıdır. Sonradan çift taraflı nipellerin takılıp sökülmesi büyük bir zahmet yaratmaktadır.

Ölçüleri aşağıdaki tablodan inceyebilirsiniz.

Daha Kolay Endüstriyel Çözümler İçin Yardıma mı ihtiyacınız var? Biz Uzmanız!